Jak se vyhnout nekonečným úpravám webdesignu? Zkuste Moodboard

Klienti vs. designéři. Určitě se vám to už stalo. Najali jste si designéra pro web, logo nebo třeba tiskoviny a dostali jste výsledek, který jste tak nějak nečekali a to ne zrovna v tom dobrém slova smyslu. A následovalo spoustu úprav, nová verze designu nebo rovnou hledání nového designéra. Ať už jste zadavatel, nebo sám designér, poradí vám, jak tohle minimalizovat.

Pokud nechcete číst, tento obsah jsem připravil i jako video. Textová podoba následuje hned pod ním.

Odebírat můj youtube

Designem jsem před 17 lety začal svojí cestu v online prostředí a design je i něco, co vytvářím a miluji do dnes. A právě protože jsem za ta léta nadesignoval vyšší stovky webů, e-shopů, mobilních aplikací, nebo i potažmo příležitostně logotypů či tiskovin, na jednu věc jsem hlavně první roky narážel. Ale při konzultacích nebo spolupráci s agenturami nebo dalšími freelancery vidím, že to něco se to pořád děje.

A o čem mluvím?

O tom, že si klienti nerozumí se svými designéry.

Určitě to znáte - z pohledu zadavatel najdete si někde designéra, má super reference, přesně to, co by jste chtěli. Tak si necháte udělat design webu a ejhle, ono to není vůbec to, co jste čekali. A buď jak jsem zmínil v úvodu ho zavalíte smrští připomínek při kterých oba skřípete zubama, nebo budete chtít udělat druhý návrh a nebo rovnou se smíříte s tím, že záloha, v tomhle design světe tak zvaně skicovné je nenávratně pryč a půjdete hledat někoho dalšího.

Naopak pokud jste designér - znáte to zase z té druhé strany, kde nechápavě kroutíte hlavou nad tím, proč váš design nebyl schválený, přestože je tak super.

A vlastně přitom existuje taková drobnost, která ano, v určité míře se dělá téměř vždy a ano, nezaručí úspěch na 100%, protože skvělý a funkční design je proces o celé řadě věcí, nejen o té vizuální stránce, ale značně dopomůže tomu, aby to celé vyšlo. A tím je moodboard.

Seznámení

Respektive ten designový proces by měl začínat seznámením, kdy designér bude potřebovat vědět informace o byznysu nebo produktu zadavatele, jeho cílové skupině atp.. Není nic horšího než cokoliv vymýšlet a pouze hádat, co by se mohlo cílové skupině líbit a co by na ní mohlo fungovat.

A tím se dostáváme k tomu, že kvalitní design by měl být tvořený pro cílovou skupinu. Protože přeci se to dělá proto, aby web nosil zakázky, objednávky, cokoliv. Ale samozřejmě se musí líbit i vám zadavateli, aby jste se s ním mohli ztotožnit. Obecně design čehokoliv je o subjektivním pocitu každého z nás. Něco jiného se může líbit designérovi, něco zadavateli a hlavně - něco jiného cílové skupině pro kterou to tvoříte. A právě tohle všechno by se mělo protnout v moodboardu.

co je Moodboard

Ok, takže teď je ta správná chvíle na to, abych řekl co je moodboard.  Je to jakási forma vizuální prezentace, nebo koláž by mohlo být to správné slovo. Zkrátka dokument obsahující návrh barevného schématu, typografie, stylu ilustrací, obrázků nebo ikonek a animací, zkrátka čehokoliv, co pro daný design dává nějaký smysl, aby jste si jako zadavatel výsledný design mohl lépe představit než vznikne.

No a samozřejmě  inspirace ať už to jsou printscreeny konkurence, designů webů, nebo i jednotlivých prvků. A to celé za účelem toho, aby se zadavatel s designérem sladil, jaký grafický styl nebo barevnost budoucí design bude mít.

To znamená aby jste se naladili na stejnou vlnu. Designér bude vědět co jako zadavatel očekáváte a minimaluje se tak to zmíněné prozření, které jsem popisoval. Je i důležité mluvit o tom, proč některá inspirace nebo prvek v moodboardu je. Co konkrétně vám na tom přijde zajímavé. Moodboard může samozřejmě obsahovat i opak - tedy to, co se vám nelíbí, aby jste na to upozornili.

A ano, je to další krok v procesu tvorby designu, kde je navíc často tlak na cenu. Ale právě proto by měl být součástí procesu. Protože dokáže ve finále naopak značně ušetřit. Nechci to zakřiknout, ale třeba já už si ani nepomatuji, kdy jsem naposledy od klienta slyšel, že by chtěl druhý design. Ba co víc - pokud už řešíme i nějaké úpravy, jsou to spíše drobnosti. Takže rozhodně ho nepodceňujte a zpracujte zodpovědně, vrátí se to, máte moje slovo. Koneckonců moodboard se nepoužívá jenom u digitálního designu, určitě jste se s tím mohli setkat i u jiných kreativních a tvůrčích činností.

Apokud vás třeba zajímá, jak moodboard zpracovat a v čem - doporučuji mrknout na video výše, kde o tom mluvím.

Další podobný obsah

Rychlost vývoje: tvorba webů až o 50% levněji oproti Wordpress / Proč Webflow #1

Článek i video

Jaký je průběh tvorby webových stránek

Článek i video

5 chyb při tvorbě webu nebo eshopu, které nikdy nedělejte #1

Článek i video

Postavte jednoduše a rychle web na hotové šabloně / Proč Webflow #4

Článek i video

První místo ve vyhledavačích? Aneb SEO optimalizace / Proč Webflow #6

Článek i video

FRAMER: představení geniálního no-code nástroje pro tvorbu webů

Článek i video

Potřebujete pomoct s webdesignem, videem nebo tvorbou webu?

webový expert creativ design

shopify webflow framer

Vytvářím úspěšné weby, projekty a produkty se specializací na ux / kreativní design a no-code technologie, primárně webflow a framer, sekundárně shopify.

Rezervovat online schůzku
17+
let zkušeností
500+
projektů
200+
skvělých klientů
1300+
odběratelů na youtube

Navrhnu vám nádherný a neotřelý design, který vaši návštěvníci budou milovat a to jak pro web, aplikaci, tak i pro e-shop. Nebo vytvořím kompletní web, který vám přinese nové zákazníky. A nebojte, díky Webflow a Framer vás to nebude stát raketu. Mám přesah i do videa, printu, brandu, CRO a hlavně marketingu. Nejsem nejlevnější, protože nejsem zelenáč. Přesto budu vaše nejlepší investice.

Klienti

Klienti

Klienti

Klienti

Klienti

CubesDigital se stal za posledních 5 let naším výhradním partnerem pro tvorbu, správu a rozvoj webů. Za toto období se nám povedlo najít společnou řeč i náhled na prezentaci společnosti i služeb, které se snažíme stále rozvíjet. K tomu nám pomáhá klid, rozvaha a marketingové myšlení pana Švejdy s technologickou kvalitou jeho týmu, který se nebojí zkoušet nové věci. Spolupráce funguje výborně a nadále ji rozšiřujeme.

Lukáš Opat photo
Lukáš Opat
Hrdlička holding

Setkání s Pavlem Švejdou nad tvorbou webových stránek našeho improvizačního představení bylo neobyčejně inspirativní. S velikým klidem a trpělivostí jemu vlastní vyslechl naše zběsilé nápady a se svým týmem realizovatelné opravdu zrealizoval, nerealizovatelnému našel zcela jiný rozměr a výsledek tím ještě umocnil. Pouze díky jejich otevřenosti, sofistikovanému pohledu na požadavky zákazníka a veliké profesionalitě se nyní můžeme chlubit našim webem.

Martin Zbrožek photo
Martin Zbrožek
herec a muzikant

Jako advokát s dlouhou praxí jsem potkal řadu lidí. A pana Švejdu potkám rád kdykoliv znovu. Komunikativní, rychlý, kvalitní. Nic více jako advokát od lidí v businessu nechci. A málo kdy to dostanu. Zde jsem plně spokojen a děkuji za dobrý web.

Ronald Němec photo
Ronald němec
advokát

Pan Švejda má velmi profesionální přístup v designu a tvorbě webových prostředí. Jeho konstruktivní nápady a myšlenky výborně implementuje do fungujících webů, se kterými máme úspěch i v USA. Pokračujeme v dlouhodobé spolupráci a pana Švejdu rádi doporučujeme našim dalším zákazníkům. Těšíme se na další spolupráci!

Lunda photo
Radek Lunda
Ardyssey

CubesDigital jsme vybrali po doporučení pro jejich kreativu a kvalitu zpracování. Svého rozhodnutí nelituji. Postupně jsme našli společnou řeč a v maximální jednoduchosti sdělili srozumitelně vše podstatné. Výsledek je povedený a hlavně plní definované obchodní cíle. Pana Švejdu a jeho team tak mohu doporučit, ani pro nás spolupráce nekončí.

Michal Rozehnal photo
Michal Rozehnal
reporting.cz

S CubesDigital spolupracujeme již několik let na tvorbě webu naší asociace. Vážíme si vstřícnosti, flexibility a profesionálního přístupu pana Švejdy. Věříme, že i nadále bude naše spolupráce pokračovat a náš web budeme neustále udržovat funkční a atraktivní.

Lenka Vašková photo
Lenka vašková
APG a Čkz

Se společností CubesDigital jsme velmi spokojeni. Oceňujeme zejména strukturovanost postupu při realizaci celého projektu. V průběhu nám pan Švejda informovaně odpověděl na všechny dotazy, flexibilně a racionálně reagoval na veškeré naše požadavky. Těšíme se na další spolupráci.

Matěj Přibyl photo
Matěj přibyl
VICF

Díky spolupráci s Pavlem Švejdou a jeho teamem se podařilo vytvořit webové stránky s nadčasovým designem, který nechává vyniknout především šperky samotné. Baví mě, že Pavel vždy najde vhodné řešení všech mých požadavků, ať už jsou to drobné nebo náročnější změny. Považuji ho za odborníka na webdesign a cením si jeho odborných doporučení. Díky jeho profesionálnímu přístupu naše spoluprace zdaleka nekončí.

Michal Kadaník photo
Michal Kadaník
‍‍
přední šperkař

S CubesDigital spolupracujeme od začátku existence naší společnosti. Navrhli nám corporate identitu, vytvořili web a grafickou podobu web aplikace, kterou poskytujeme našim klientům. Kooperace s agenturami není jednoduchá. Dříve jsme spolupracovali se třemi organizacemi a museli jsme se rozloučit. S Pavlem a jeho teamem se nám to ale ustálilo a dobře si vyhovujeme, jsme velmi spokojený. A navíc naši klienti obdivují výsledek, který má mezinárodní kvalitu!

Jan Pavelka photo
Jan Pavelka
‍‍‍
Talterra
ROWAN LEGAL logoHRDLIČKA logoUNICREDIT  logoVICF logoIGNUM logoInstitut H21  logoManpower logoJettyRobots logoCKZ logoEM Fluids  logoKADANIK logoPMF logoDevinn  logoPEMA logoShopsys logoExpando logoMAWIS logoReporting.cz logoTalterra logoMilostný trojúhelník logoKurzyZpivani logo

S kým nejraději spolupracuji

Nerozlišuji, jestli pracuji na projektu za pár tisíc nebo za stovky tisíc. Pracuji jak pro malé živnostníky, tak i velké nadnárodní korporace nebo digitální agentury. Byť s rozdílným přístupem pro maximální přínosnost klienta. Vždy totiž hledám nejlepší poměr cena a výkon. Co je ale pro spolupráci pro mě podstatné, tak jednak jestli jsem ten správný, který je schopen pomoct dosáhnout vašeho cíle a jestli si společně lidsky sedneme.

Jaká je moje kapacita a dostupnost

Aktuálně dostupný

Svůj harmonogram mám rozdělený na dvě části - v jedné jsou naplánované projekty a dlouhodobé spolupráce. A v druhé, byť menší, si vyhrazuji čas na vše ostatní. Což mimo jiné znamená, že když se mi ozvete, jsem schopen hned váš projekt řešit a zatímco probíhá komunikace, zadání atp., tak v té druhé části mého harmonogramu si na pozadí vytvářím čas na projekt. Což je cesta jak být více a rychleji dostupný pro nové projekty a výzvy.

Jaká je moje cena a hodinová sazba

Svojí cenu a hodinovou sazbu mám nastavenou tak, aby byla dobře odůvodnitelná s ohledem na mé zkušenosti i rychlost práce - jsem totiž senior, vím co dělám a dělám to s jistotou a odpovídající rychlostí. A přestože je nejlepší si spolupráci vyzkoušet než psát nic málo říkající hodinovou sazbu, níže jsem to alespoň pro základní porovnání rozepsal:

Hodinová sazba pro Webflow, Framer, CRO - 980 Kč bez DPH / hodina

UX a UI Design práce - webu, eshopu, aplikace, brandu a video - 880 Kč bez DPH / hodina

Šablonové weby Webflow / Framer od 13.000 Kč bez DPH

Individuální webové stránky od 30.000 Kč bez DPH

kontakt

kontakt

kontakt

Budu vaše nejlepší investice. Vím co dělám a umím vám vydělat. Přesvědčte se - zavolejte mi, nebo napište.

Odeslání formuláře souhlasíte se zásadami GDPR
Děkuji, co nejdříve vás budu kontaktovat.
Něco se pokazilo. Zkusíte to prosím znovu? Děkuji

Pavel Švejda, DiS.
IČ: 86931881 — DIČ: CZ8911021515

Jsem plátce DPH.